W czwartek – 21 marca 2024 r. w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbyła się rozprawa w sprawie dotyczącej restrukturyzacji Getin Noble Banku S.A. (sygn, C-118/23).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zadał TSUE cztery pytania w toku rozpoznania ponad 7 tysięcy skarg na decyzję BFG.
Przymusowa restrukturyzacja została przez BFG przeprowadzona w taki sposób, że bank został podzielony na dwie części. Podział nastąpił na część “złą” – w której pozostał wyłącznie portfel kredytów powiązanych z kursem waluty obcej, z którymi związane są liczne roszczenia kredytobiorców-konsumentów, i część dobrą, do której została przeniesiona cała pozostała działalność, funkcjonująca pod nazwą Velo Banku. Ta przeniesiona dobra „część” banku przynosi aktualnie zyski. Ta „zła” część banku, działająca pod dotychczasową nazwą Getin Noble Banku, ogłosiła upadłość 20 lipca 2023 r.
W tej sytuacji wierzyciele “złego” banku, do których należą niemal wyłącznie konsumenci – kredytobiorcy, mają niewielkie szanse na zaspokojenie swoich roszczeń. Sprawa dotyczy co najmniej 9 tysięcy już kwestionowanych umów kredytu (na ok. 25 tysięcy wszystkich takich umów), a więc grupy ok. 18 tysięcy kredytobiorców, a potencjalnie może dotyczyć jeszcze większej części osób.
Sąd Administracyjny nie może tej decyzji ani zmienić ani uchylić, a więc skutkiem skargi może być co najwyżej stwierdzenie, że wydanie takiej decyzji nastąpiło sprzecznie z prawem. Uznanie, że po stronie Bankowego Funduszu Restrukturyzacyjnego doszło do konfliktu interesów, w praktyce może prowadzić do wydania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny wyroku, iż decyzja o restrukturyzacji Getin Noble Banku została wydana z naruszeniem prawa, co otwiera odpowiedzialność odszkodowawczą Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Po wysłuchaniu stron i zadaniu przez sędziów Trybunału licznych pytań, Rzecznik Generalny ogłosił, że 13 czerwca przedstawi swoją opinię co do rozstrzygnięcia. Wyroku TSUE w tej sprawie można się więc spodziewać na jesieni.
Wyrok będzie miał bardzo duże znaczenie dla wszystkich kredytobiorców-konsumentów, którzy pozwali Getin Noble Bank, ale sądom nie udało się rozstrzygnąć sporu przed wydaniem przez BFG decyzji o restrukturyzacji.