Co pewien czas w mediach pojawia się informacja o słabej kondycji finansowej banków posiadających duże portfele kredytów z elementem waloryzacji do CHF. Takie wieści wzbudzają we frankowiczach niepokój. Jaki wpływ na możliwość dochodzenia roszczeń przez kredytobiorców ma restrukturyzacja banku?
Czy bank przestanie istnieć?
Zgodnie z Ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, w razie zagrożenia bieżącej działalności banku spowodowanego pogorszeniem sytuacji finansowej, w pierwszej kolejności podejmowane są działania restrukturyzacyjne. Zgodnie z art. 66 przywołanej ustawy, celem przymusowej restrukturyzacji jest ochrona zaufania do sektora finansowego, ograniczenie zaangażowania funduszy publicznych, zapewnienie kontynuacji realizowanych przez podmiot funkcji krytycznych, ochrona deponentów i inwestorów, a także ochrona środków powierzonych przez klientów. W katalogu instrumentów przymusowej restrukturyzacji znajduje się m.in. przejęcie przedsiębiorstwa. Jest to najczęściej stosowana metoda stabilizacji podmiotów zagrożonych upadłością.
Czy muszę dalej spłacać kredyt?
Mimo dokonania przejęcia banku, umowa kredytu nadal obowiązuje, a stwierdzić jej nieważność może sąd. Dlatego frankowicz, o ile nie uzyskał w sprawie zabezpieczenia, bądź nie dokonał pełnej spłaty kredytu, jest zobowiązany do dalszego regulowania rat zaciągniętego zobowiązania.
Co zmienia się po przejęciu?
Co do zasady, kredytobiorcy nie odczuwają większych trudności w związku z przejęciem banku. Standardem jest, iż instytucja przejmująca wystosowuje do klientów pismo z informacją o zmianach podmiotu świadczącego usługi bankowe. Jedną z możliwych zmian jest np. wskazanie innego rachunku technicznego do spłaty kredytu. Zmianie może ulec również tabela opłat i prowizji.
Restrukturyzacja banku a sytuacja konsumenta
W przypadku przymusowej restrukturyzacji banku zasadnym jest wystąpienie przez frankowiczów z wnioskiem o zabezpieczenie, w postaci wstrzymania obowiązku spłaty kredytu. Dzięki temu kredytobiorcy, którzy spłacili kwoty przewyższające kwotę wypłaconego kapitału, nie będą obciążeni ryzykiem braku zwrotu nadpłat. Może się bowiem okazać, że bank jest na tyle osłabiony, iż mimo prawomocnej wygranej, frankowicz nie otrzyma zasądzonej kwoty.
Masz kredyt w tym banku? Musisz szybko działać!
Banki, które mają aktualnie słabą kondycję finansową to BPH S.A. oraz Getin Bank S.A. Sytuacja banku BPH S.A. od 2019 roku ulega stopniowemu pogorszeniu. Aktualnie ponad 90% aktywów banku stanowią należności z kredytów frankowych, a koszty obsługi postępowań sądowych znacząco obciążają majątek banku. Z kolei Getin Bank jest znacząco obciążony rezerwami, a analiza dokumentów finansowych wskazuje kolejne straty Banku.