Nowy rok rozpoczął się kolejnymi dobrymi wieściami dla kredytobiorców frankowych. W dniu 18 stycznia 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że sąd nadzorujący postępowanie egzekucyjne może z urzędu badać potencjalnie nieuczciwy zapis w umowie.
W ogłoszonym wyroku TSUE przypomniał, że „poszanowanie praw przyznanych przez dyrektywę 93/13 (w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich) nie jest możliwe bez skutecznego badania potencjalnie nieuczciwego charakteru warunków umowy. W konsekwencji krajowe regulacje dotyczące wydawania nakazów zapłaty i postępowania egzekucyjnego nie byłyby zgodne z zasadą skuteczności, gdyby nie przewidywały możliwości dokonania takiej oceny przez sąd z urzędu”.
Co ten wyrok w praktyce oznacza dla kredytobiorcy frankowego? Oznacza to, że nawet jeśli kredytobiorca nie pozwał banku, ale bank wszczął przeciwko kredytobiorcy postępowanie egzekucyjne to Sąd powinien sprawdzić czy umowy zawarte z bankiem nie zawierają klauzul niedozwolonych. Jeżeli Sąd po przeprowadzonej kontroli uzna, że umowa zawiera nieuczciwe zapisy, to taka umowa powinna zostać unieważniona, a bank traci możliwość dochodzenia od kredytobiorcy jakichkolwiek należności.
Sprawa dotyczyła Getin Noble Bank S.A.